ismaning.gif (4391 bytes)

  ismaning-01.jpg (4548 bytes)  

ismaning-03.jpg (21716 bytes)

Zgodovina kraja je zgoščena v zgodovini graščine. V njej so prebivali in se zabavali vsakovrstni plemiči, papež pred svojo izvolitvijo, škofje, veliki umetniki, katerih imena je najti v vsakem leksikonu, diplomati iz Pariza, St. Petersburga in Dunaja, strogi upravitelji, slavne princese in znane metrese.
Začetki gradu segajo v deveto stoletje. Izpričano je namreč, da sta se med leti 800 in 810 tu srečala dva škofa in sklenila pogodbo. To sta bila nadpastir Atto in njegov redovni brat Erachar. Škofi so bili takrat mogočni in vplivni, še zlasti Atto, ki je bil zaupnik Karla Velikega in papeža Leona III. ki ga je spremljal na potovanju čez Alpe do Rima. Za Božič leta 800 je papežu asistiral pri prvem srednjeveškem cesarskem kronanju v cerkvi sv. Petra v Rimu. Omenjeno pogodbo bi prav tako lahko sklenila tudi v škofovskem dvorcu v Freisingu. Ker se je to zgodilo v Ismaningu v prisotnosti dvanajstih prič, nas navaja na sklep, da je gosposka tu imela svoj sedež.

ismaning-04.jpg (7065 bytes)

Grad je prebivališče oskrbnika, ki je navadno nekronani kralj ter strah in trepet podložnikov. Takih se je do leta 1803 zvrstilo okrog 25. Njihova glavna naloga je bila izterjava dajatev in davščin od kmetov, mlinarjev in ribičev. To se pogosto izvaja z neusmiljeno strogostjo. Podložniki morajo opravljati tudi tlako. Kadar so škofje s spremstvom prišli na lov, so morali prebivalci sodelovati z baklami in psi in nemalokrat biti priča uničenju svojih polj. Poleg tega so morali vzdrževati grad in hleve, delati na polju, vzdrževati sadovnjake, tovoriti vino iz južnih krajev in pripravljati kurjavo. Medtem se oskrbniki zabavajo. Potujejo na proslave v Freising ali pa imenitnike iz okolice vabijo na svoj grad. Kmetje nimajo pravic, nobena pritožba ne zaleže. Posebej jih prizadene tridesetletna vojna. V pohodih kralja Gustava Adolfa so kraji izčrpani, izropani in požgani. Prizaneseno je samo graščini.
V baročnem času postane grad še bolj izrazito prizorišče plemiškega podeželskega bivališča. Novi gospodar je 24-letni škof Johann Theodor. V 35 letih svojega gospodovanja tu preživi 25 poletij s svojimi ministri, godbeniki, metresami in zamorci. Zanj delajo največji takratni mojstri in umetniki baroka in rokokoja. Johann Theodor si zna narediti življenje prijetno. Dan se začne s svečano mašo z glasbo. Po zajtrku, če je lepo vreme, se odjaha na lov, opoldne je obed, pri katerem služabniki na mizo nosijo delikatese s cele Evrope. Čas do večera krajšajo komorni koncerti, kartanje, pomerjanje oblek in odmori ob kavi. Zvečer se je v razsvetljenem gradu plesalo, igralo in ljubilo. O pustolovščinah Johana Theodora bi menda lahko pisali pustolovske romane. Znano je, da mu je v letu, ko je bil izvoljen za freisinškega škofa, njegova priležnica rodila hči Karolino. Ta hči je kasneje rodila sina, kateremu je bil sam oče in ded. Izbiral pa ni samo med plemkinjami. Posegal je po hčerah svojih višjih in nižjih služabnikov. Imel naj bi okrog 40 otrok in brez števila vnukov. Mnogi med njimi so dosegli visoke položaje.
Po prvi omembi kraja v začetku 9. stoletja, se kraj nenehno ponovno omenja. V teh omembah gre za nakup in prodajo, menjavo in podeljevanje posestev, mlinov in drugega premoženja. Vse več tega premoženja sčasoma preide v posest freisinške nadškofije. Ta ima leta 1272 že sodne pravice. Nekaj let kasneje so škofovski tudi mlini, kar je važno tudi zato, ker je prek tega mogoče vplivati na višino cen in način trgovanja. Iz listine iz leta 1305 je razvidno, da spada v škofovsko posest 17 kmetij, dva mlina, gostilna, pravica ribarjenja in seveda cerkev sv. Janeza. Leta 1319 kupi škofija od cesarja Ludvika Bavarskega celo grofijo, ki se s tem razvije v upravno središče področja med Freisingom in Daglfingom.

ismaning-05.jpg (3139 bytes)

ismaning-06.jpg (2626 bytes)

Grad je bil tudi v kasnejših dobah prizorišče znamenitih dogodkov in bivališče slavnih osebnosti. Danes je last občine. V njem se odloča o usodi sodobnega Ismaninga in njegovih prebivalcev. Nad vsem pa bdi in skrbi ismaninška Mati božja z Jezusom z zlato kroglo v roki.

Povezave:


Na vrh

nazaj.gif (1006 bytes)Domov naprej.gif (1006 bytes)