kostel.gif (3916 bytes)

Kostel. Občina Kostel je mlada občina na južnem robu Slovenije. Le rob Bele krajine in Istra ležita bolj južno. Naseljeni otok pokrajine Kostel, med roškimi gozdovi in Hrvaško, sestavljajo slikovite vasi, zrasle na razgibanih prisojnih obronkih nad dolino Kolpe. Našteli so kar 54 vasic z blago zvenečimi slovenskimi imeni in 658 prebivalci. Kraško območje, ki meri okrog 60 km2, je večinoma prekrito z mešanimi gozdovi, ki segajo v Borovško in Goteniško dolino.

Kost 07.jpg (2488 bytes)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grad Kostel ali Graffenwarth je še danes ena najbolj slikovitih in največjih srednjeveških ruševin pri nas. Ime Castellum govori o latinskem izvoru poimenovanja, nemški naziv potrjuje, da so tu stražili za grofe. Kot Kostelci grad trmasto kljubuje času, čeprav je že skoraj 200 let brez pravega gospodarja in streh. Ostaja simbol bivanja, trdoživ kot domačini, ki ga že pet desetletij počasi prenavljajo. Obudili so par stolpov nad vhodom in jima vrnili streho.

 

Kost 01.jpg (5743 bytes)

Kost 03.jpg (6374 bytes)

Kolpa je v kraške stene vrezala globoko strugo, posebej pod Kuželjsko steno. Izpod triasnih in jurskih skladov dolomitov so pogledali na dan glinasti skrilavci in peščenjaki. Ob potoku Nežica so se nabrali skladi lehnjaka in oblikovali slikovite slapove. Lahki kamen so rezali in uporabljali za okvire oken in vrat.

 

Na območju nove občine se kolpska dolina razširi. Na ravnicah in položnejših pobočjih z bolj milim podnebjem so Slovenci vsaj od 12. in 13. stoletja naprej urejali sadovnjake in redke njive, postavili so čebelnjake. Na skopih pašnikih se do danes pase živina. Ob tem so se ukvarjali s prodajo lesa, tovorništvom in s krošnjarjenjem. Na vodnatih potokih, ki tečejo v Kolpo, so postavili mline, ki jih ob koncu 20. stoletja prerašča mah.   Kost 06.jpg (4736 bytes)

V novi državi Sloveniji je zacvetelo obmejno sodelovanje. Slovenija pa se je zavedla svoje južne meje in prijetne reke, primerne za čolnarjenje in počitnikovanje, pokrajine brez tovarniških dimnikov, nad katero kraljujejo ruševine utrjenega gradu na razgledni konici osamelca.

 

kost 04-nov.jpg (8915 bytes)

 

Del gradu je verjetno že stal v drugi četrtini 14. stol., ko so ga 1333 in 1336 prvič omenjali v listinah. V tem času je postajalo ozemlje nad Kolpo vedno bolj pomemben branik katoliške Evrope. Gospodarji območja so bili tedaj ortenburški grofi, ki so na Kočevsko naselili nemško govoreče podanike. Sledili so Celjski in za njimi Habsburžani. Prebivalcem z roba cesarstva so 1492 naklonili pravico krošnjarjenja. Lastniki so grad oddajali manj pomembnim vazalom, med njimi Hohenwartom in Lambergom.

 

Redko je premočnim osvajalcem uspelo osvojiti grad. Turki so uspeli le z zvijačo, ko so leta 1578 prišli preoblečeni kot begunci s Hrvaške in oplenili grad. Med zdesetkane Kostelce so se naselili uskoki. V revnem okolju so zdržali posamezniki, ki so se stopili z avtohtonimi prebivalci. Od Slovencev so prevzeli dialekt in ga oplemenitili z redkimi posebnostmi. Kostelci so ohranili svojo nošo in pesmi. Uklonili se niso nikomur. Svojo jezo so stresli na Francoze, ko so na prelomu 19. stol. okupirali naše kraje. Neljube vojake so leta 1809 pometali v Kolpo. Francozi so se kruto maščevali. Ves trg in z njim grad so zažgali. Grad si za tem ni opomogel. Prehajal je iz rok v roke. Lastniki so stanovali v Spodnji graščini in po prvi svetovni vojni celo poslovenili svoj priimek. Graščino je zajela vojna vihra in ogenj med drugo svetovno vojno. Ohranjen je ostal svetni del gradu, cerkvica sv. Treh kraljev. Njena posebnost je zvončnica s kar tremi linami in glasniški kamen pred njo. Povezanost z okoljem izpričujejo okorne linije zidov in skromna oprema, ki sega do kopije Rafaela in kipa Žalostne Matere Božje, prenesene iz uničene cerkve.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kost 05.jpg (2508 bytes)

 

Voda je oblikovala številne podzemske jame. Domačini radi popeljejo radovedne v Vražjo in Kobilno jamo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arheologi in stare podobe dokazujejo, da gre za značilen obodni grad - Gornji grad, ki je imel na vrhu osamelca visok, domnevno romanski stolp s petimi ali šestimi nadstropji in okoli njega obzidja in bivalne stolpe. Posebnost in izjemnost za naše kraje je bil Spodnji grad, sistem utrdb, ki so ščitile ne le grajske in njihovo služinčad temveč tudi vaščane in kasneje tržane. Podobne utrdbe so znane samo vzdolž južne meje. Prebivalci so se v nemirnih stoletjih gospodarjem oddolžili kot dobri stražarji meje na Kolpi

 

 

 

 

 

Sponzor: Zavarovalnica Triglav Zavarovalnica Triglav - logo


Na vrh

nazaj.gif (1006 bytes)Domov naprej.gif (1006 bytes)