mlacevo-grosuplje.gif (6088 bytes)

Veliko Mlačevo, kjer je bila v davnini posest freisinške škofije, leži le dobra 2 km jugovzhodno od občinskega središča Grosuplje. V zgodovinskih virih se omenja največkrat v povezavi z gradom Boštanj in cerkvijo sv. Martina, v novejšem času pa so v krajevno skupnost Mlačevo ujete vasi Lobček, Malo in Veliko Mlačevo ter Zagradec.

Številne arheološke najdbe iz prazgodovinskega obdobja na Boštanju in v bližnji okolici kažejo na zgodnjo poselitev. V rimskem času je Grosupeljsko kotlino prečkala glavna cesta od Ogleja prek Emone do Siscie, pred tem obdobjem pa je tu pot vodila tudi proti Baltiku.

Leta 1465 je kralj Friderik IV. zahteval za obrambo proti Turkom od freisinškega škofa 32 dobro oboroženih konjenikov in dva voza, stiški opat pa 12 konjenikov in en voz. Leta 1469 je med desettisočglavo turško vojsko ena skupina prodrla celo do Ljubljane. Njihov plenilski pohod je šel skozi Grosupeljsko kotlino. Po letu 1475 je bila šmarska župnija zaradi močnejše obrambe pred Turki vključena pod posest belih menihov. Med stiškim samostanom in čušperskimi gospodi se je večkrat vnel tudi prepir zaradi meja in uporabe posesti.

Mla01.jpg (6662 bytes)

Mla03.jpg (8504 bytes)

Pri Grosupljem je tekla italskopanonska meja. Zanimivo pri tem je, da je bilo Gradišče med Mlačevem in Sp. Slivnico mejno območje že med ilirskimi plemeni. Ob razpadanju rimskega imperija je bil nato bližnji Limberk najbolj zahodna točka v verigi obrambnih zidov.

Nekaj stoletij pozneje so se naselili Sloveni. Območje je bilo sorazmerno redko poseljeno, zato so ga začeli kolonizirati. Običajno je kralj zemljo razdelil grofijam in škofijam.

Med lastniki zemljišč v Grosupeljski kotlini v 11. stoletju se omenjajo Turjačani in Ortneški. V sosedstvu pa so bili mogočni Višnjegorski in Spanheimi. Rodovno plemenski družbeni in gospodarski red med Sloveni je izginjal. Nadomeščal ga je zahodni fevdalni red. Iz tega časa izvirajo prvi najdeni zapisi o naseljih sedanje občine Grosuplje v zvezi s posestjo, ki jo je podelil Henrik IV. Leta 1058 so omenjene vasi Bičje, Udje, Lipljene, Stara vas in Blečji Vrh, leta 1062 pa Luče.

Mla05.jpg (5801 bytes)

Valvasor v Slavi vojvodine Kranjske pravi, da je Jakob Lamberg leta 1549 zgradil grad na utrdbi 'in Gratez', ki ga je poimenoval Beli kamen (Waissenstain). Ker je pri tem naletel na nasprotovanje opata Neffa, je moral zamenjati dve kmetiji, od katerih je ena ležala pod boštanjskim gradom. Takrat naj bi se preselili tudi prebivalci Gratza na sedanji prostor vasi Zagradec pri Grosupljem. Grad so nato kupili grofje Blagaji. Iz te družine je najbolj znan Rihard Blagaj, odkritelj rože blagajane. O lastnini freisinške škofije Valvasor ne poroča.

Dr. Pavle Blaznik v knjigi Srednjeveški urbarji za Slovenijo Urbarji freisinške škofije govori o posesti na Vel. Mlačevem kot o ozemeljsko nepovezanem predelu klevevškega gospodstva. O letnici podelitve lastništva nimamo podatka, verjetno pa se je to zgodilo v 11. stoletju. Nekdanje posestvo bi najverjetneje našli na območju gradu Boštanj ali cerkve sv. Martina.

V 12. stoletju je meja cerkvene uprave potekala med prafarama Škocjan pri Turjaku, ki je spadala v gorenjskonotranjski arhidiakonat, in Šmarje, ki je bila del dolenjskega. Leta 1136 je bil ustanovljen cistercijanski samostan v Stični. Leta 1277 je Hartvik samostanu daroval eno kmetijo na Mlačevem (Zemlassen) in v naslednjem letu še dve. Leta 1365 je bila velika posestna zamenjava ob ustanovitvi Novega mesta. Rudolf IV. je v šmarski fari, kamor je spadala tudi soseska sv. Martina, dal samostanu 2/3 desetin od skupno 81 kmetij.

Mla07.jpg (4634 bytes)

Mla04.jpg (7289 bytes)

S prometnimi in drugimi sodobnimi povezavami se v občini Grosuplje odpirajo nove razvojne možnosti za prihajajoče tisočletje. Prepričani smo, da lahko kraji soseske sv. Martina veliko prispevajo k prepoznavnosti občine, saj tukajšnja kulturnozgodovinska dediščina presega občinske meje. Ključ do uravnoteženega gospodarstva občine pa skriva bližnje kraško Radensko polje, ki naj bi bilo razglašeno za krajinski park.

Spomin na prvo svetovno vojno med prebivalci sicer precej bledi, zato pa so še vedno živi spomini na drugo svetovno vojno. Poleg mnogih trpkih človeških usod so imela veliko škodo naselja v okolici, najbolj žalostno podobo pa še vedno kaže nekoč najlepši grad daleč naokoli.

Jože Miklič

V 17. stoletju so prihajali laški priseljenci, med njimi rodbina Lazarini, ki je najprej bivala na sosednjem Čušperku. Z izumrtjem rodbine Blagajev so prevzeli še grad Boštanj.

Mla06.jpg (2201 bytes)

Povezave:

Sponzor: Sponzor: Krajnik računalništvo d.o.o.


Na vrh

nazaj.gif (1006 bytes)Domov naprej.gif (1006 bytes)