oberwoelz.gif (5111 bytes)

oberwolz-01.jpg (4099 bytes)

oberwolz-03.jpg (27570 bytes)

Dolina reke Wölz je bila poseljena že v dobi žarnih grobišč. O tem priča poleg drugih najdb približno 3300 let star bronast meč, ki je bil najden leta 1996 in je razstavljen v domačem muzeju. Stari ilirski naseljenci so iskali nahajališča rude in postojanke na trgovskih poteh. Tovorna pot prek prelaza Glattjoch je bila najkrajša povezava med dolinama rek Mura in Enns. S tem je bil Oberwölz do poznega srednjega veka poleg rudarstva pomemben še kot osrednje sečišče poti, ki so vodile iz Salzburga, Zgornjeavstrijskega in Bavarske na Koroško Spodnjo Štajersko, Italijo in jugovzhod.

oberwolz-04.jpg (2611 bytes)

Danes je mesto središče Wölzške doline z razvito obrtjo in infrastrukturo. Mesto s svojimi znamenitostmi je priljubljen izletniški cilj. Novi kulturni dom z državnim muzejem pihalne godbe in etnografskim muzejem dodaja veliko zanimivega s področja zgodovine in ljudske kulture. V mestu in okolici je bogato poskrbljeno za rekreacijo, šport in oddih v vseh letnih časih. Smučarsko središče Lachtal je oddaljeno samo 13 km.

10. maja 1007 je kralj Henrik II. podaril Oberwölz z okolico svojemu kanclerju Egilbertu brižinskemu. Okrog kraljevega dvora se je začel razvijati kraj, ki so ga naseljevali Bavarci in Franki. Že leta 1298 je Oberwölz v listini omenjen kot "dvorni trg", vojvoda Albrecht II. pa dovoli zidanje 10 metrov visokega obzidja s petimi mestnimi vrati in osmimi obrambnimi stolpi.

oberwolz-07.jpg (11155 bytes)

Župna cerkev iz 13. stoletja je bila posvečena sv. Martinu, gotska špitalska cerkev pa sv. Sigismundu. Skupaj kapelo sv. Martina so druga zraven druge stale kar tri cerkve.

Leta 1305 je Oberwölz v brižinskem urbarju imenovan Civitas Oberwelcz - torej mesto. Zaradi ugodne prometne lege ob vznožju Turskega prelaza je bil Oberwölz pomembna pretovorna postaja. Imel je grb, pečat in pravico pobiranja mitnine in skladiščenja. V 13. stoletju je živelo v mestu in okolici okrog 2000 prebivalcev.

V 16. in 17. stoletju so dodaten razvoj prinesle fužine, nato pa je s preusmerjanjem poti pomen kraja začel upadati. Zgodovina brižinske posesti se konča leta 1803, leta 1806 pa mesto upepeli grozovit požar.

oberwolz-05.jpg (9833 bytes)

oberwolz-06.jpg (2482 bytes)

Nekdanja brižinska posest je danes razdeljena na več občin. Poleg Oberwölza so to še Winklern, Schönberg-Lechtal, Niederwölz, Scheifling, Frojach-Katsch in St. Peter am Kammersberg. Celo sodno okrožje šteje okrog 8000 prebivalcev. Oberwölz je najmanjše mesto na Štajerskem in eno najmanjših v Avstriji. Srednjeveško mestno jedro z velikim trgom in tremi mestnimi vrati priča o zgodovini in dobrih starih časih.

Brižinski škofje so se radi zadrževali v gradu Rothenfels, zgrajenem v 12. stoletju na "rdeči skali" nad mestom s pogledom daleč po dolini. Služil je za kot utrdba pred sovražnimi napadi, v njem je bival grof ali tudi grajski oskrbnik, ki ga je nastavljal škof, izvrševal je tudi sodno oblast. Mesto je upravljal mestni svet z 8 do 12 svetniki, ki so o sv. Juriju (23.4.) imenovali mestnega sodnika. Uradoval je v mestni hiši, edinem trinadstropnem poslopju v mestu, kjer je danes okrožno sodišče.

Povezave:


Na vrh

nazaj.gif (1006 bytes)Domov naprej.gif (1006 bytes)