severna_istra.gif (4497 bytes)

Zgodovina Kopra in njegove okolice je izrazito zaznamovana z obmorsko lego nekdanjega otoškega mesta in s strateškim pomenom njegovega pristanišča.

Tako kot vsa mesta z antično tradicijo se je tudi Koper nenehno bojeval in si prizadeval za samostojnost, cerkveni in posvetni vladarji pa so skušali to samostojnost čim bolj omejevati in uveljaviti svoj vpliv. Ko je Istra leta 788 pripadla Frankovski državi Karla Velikega, se je tudi tu začel proces fevdalnih drobitev ozemelj in prihajalo je do sporov med fevdalci in meščani.

To daje slutiti, da so nemški vladarji z omenjeno darovnico želeli okrepiti svoj dokaj zapostavljen in zaradi oddaljenosti tudi omejen vpliv na dogodke v severni Istri. Zaradi ugodnih možnosti trgovanj po morju so se tu krepila avtonomistična prizadevanja, ki so v 12. in še bolj v 13. stoletju privedla do oblikovanja skoraj povsem samostojnih komunov in komunskega načina vladanja, kot se je vzpostavilo v severnoitalijanskih mestih.

Istra05.jpg (2802 bytes)

Istra01.jpg (6918 bytes)

Istra03.jpg (11071 bytes)

O tem priča znameniti shod predstavnikov Istrskih mest z odposlanci Karla velikega okoli leta 804 ob reki Rižani, imenovan tudi Rižanski Placit. Stara mesta so imela dokaj obsežna zaledna ozemlja in so skušala ta ozemlja tudi obdržati. Leta 1035 je cesar Konrad II. podelil 'prebivalcem mesta Koper' nekatere vasi v zaledju nad Momjanom (danes v hrvaški Istri) ter zemljo poleg Dragonje do morja z vsemi pritiklinami kakor tudi lastnino meščanov, kjerkoli že je. S tem si je koprsko mesto in z njim tudi koprska škofija, najverjetneje ponovno pridobil svojo nekdanjo posest iz časov pred frankovsko osvojitvijo.

Istra07.jpg (3746 bytes)

Istra04.jpg (10471 bytes)

Darovnica freisinškim škofom nad delom ozemlja kasnejšega koprskega komuna se nam danes kaže kot eden izmed sicer neuspešnih ukrepov, da bi si nemški cesarji tesneje podredili istrska primorska mesta. Istočasno pa so seveda z novimi fevdalci na nova ozemlja prihajali tudi novi prebivalci, v tem primeru nedvomno povečini iz bližnjih freisinških posesti, torej iz današnjih slovenskih dežel, ki so bile v glavnem že vse poseljene s predniki Slovencev.

Za zgodovino Slovencev je torej darovnica freisinškim škofom vsekakor pomembna, saj je predstavljala eno izmed etap postopnega doseljevanja prednikov Slovencev na koprsko podeželje, ki je bilo najkasneje v 13. stoletju že povsem slovanizirano.

Darko Darovec

Prav tako je verjetno v tistem obdobju pripadalo Kopru območje vasi, ki jih je leta 1067 kralj Henrik IV. kot kronsko zemljo podelil freisenškemu škofu. Gre za naslednje vasi: Kubed (Cubida), Loka (Lovnca), Osp (Ozpo), Rožar (Razari), Truške (Trvsculo), Šterna (Steina) in Sv. Peter (Santi Petri). Do kdaj je to ozemlje ostalo v lasti freisinških škofov ne vemo. Dejstvo pa je, da je to ozemlje pravzaprav zaokrožalo oziroma oblikovalo tedanjo mejo koprskega ozemlja s tržaško škofijo na severu in z novigrajsko na jugu in tako tvorilo neke vrste tamponsko ozemlje.

Istra06.jpg (2324 bytes)

Povezave:


Na vrh

nazaj.gif (1006 bytes)Domov naprej.gif (1006 bytes)