goestling.gif (4676 bytes)

  gostling-01.jpg (4489 bytes)  

gostling-03.jpg (16714 bytes)

gostling-07.jpg (2747 bytes)

gostling-05.jpg (2627 bytes)

Göstling leži v čarobnem trikotniku pod vznožjem mogočnih alpskih očakov, po katerih je pokrajina Ötscherland (očak) dobila ime. Tudi ime kraja naj bi bilo keltskega ali slovanskega izvora. V okolici so znanstveniki raziskovali številne v skalo vklesane znake in figure in jih pripisali Keltom med 5. in 8. stoletjem pred Kristusom. Do leta 1803 je bil Göstling podrejen brižinski škofiji. Že leta 890 je kralj Ludwig Nemški, vnuk Karla Velikega, brižinski škofiji podaril kraje okrog reke Ybbs. Pod cesarjem Otonom III. je prišlo do dodatnih večjih podaritev. Za izvajanje posestnih pravic je skrbel oskrbnik, s sedežem v Waidhofnu.

gostling-06.jpg (5764 bytes)

Prebivalci so se preživljali s poljedelstvom, živinorejo, gozdarstvom, rudarjenjem, fužinarstvom, oglarjenjem, prevozništvom, splavarjenjem in obrtjo. Kraj se lahko pohvali s številnimi slikarji, med njimi je gotovo najbolj znan Oskar Kokoschka. Med današnjimi in bodočimi gospodarskimi panogami prevzema vodilno mesto turizem. Neokrnjena okolica, kristalno čiste reke, primerne za čolnarjenje in rafting vabijo turiste v vseh letnih časih, posebej pa je vabljiva zimska ponudba v Karskih alpah.
Med 12. in 15. stoletjem je morala brižinska škofija večkrat braniti svojo posest pred posegi sosednjih mogočnikov.

Zaradi blage oblasti brižinskih škofov se v tem predelu ni prijelo luteranstvo, tudi kmečkih uporov skoraj ni bilo.

Leta 1561 je bila zgrajena "železna cesta". Uvoz češkega in bavarskega železa je bil prepovedan, zato so se morali z njim oskrbovati iz Štajerske.

gostling-08.jpg (3976 bytes)

gostling-04.jpg (3191 bytes)

Povezave: Göstling


 

Na vrh
nazaj.gif (1006 bytes)Domov naprej.gif (1006 bytes)