massenhausen.gif (4379 bytes)

massenhausen-01.jpg (3430 bytes)

massenhausen-03.jpg (20783 bytes)

Bajuvarska naselbina Massenhausen je v plemiških posestnih listinah izpričana že v 9. stoletju. Od srede 12. stoletja so ohranjeni podatki o plemiški družini Massenhausen, ki so gospodarji gradu in okoliške posesti in pogosto v službi brižinske nadškofije.

massenhausen-04.jpg (4573 bytes)

V letu 1582 so razpadajoče grajsko obzidje delno utrdili, nekaj pa odstranili. Leta 1822 je grad povsem izginil.

massenhausen-06.jpg (3127 bytes)

Posest Massenhausen je v XIV. stoletju vključevala Massenhausen in Dasing s skupinami hub ali posameznimi hubami v okoliških krajih. Bogastvo so si povečali še z raznimi skrbništvi in upraviteljstvi. Massenhausen je s tem iz grajske marke postal gospostvo in podrejen brižinski nadškofiji. Zaradi vpliva in donosnosti so bile posebej mikavne službe gospoščinskih oskrbnikov, zakladnikov in sodnih pisarjev. Te položaje so največkrat zasedali pripadniki plemiških rodbin. Nekateri so svojo službo zlorabljali s tem, da so za svoje bogatenje odrejali previsoke dajatve.

massenhausen-05.jpg (8044 bytes)

V letu 1632 je bila marka Massenhausen sredi vojne vihre. Med tridesetletno vojno so številni prebivalci izgubili življenje zaradi ran, izkoriščanja, kužnih bolezni in lakote. Proti koncu vojne je kanoniku Puechu uspelo dobiti jamstvo za zaščito pri francoskem maršalu Turennu in švedskem maršalu Wranglu. Med avstrijskimi nasledstvenimi vojnami so kmetje od leta 1743 trpeli posledice namestitve francoske vojske. Na cvetno nedeljo leta 1745 je v teh krajih taborila vojska pod poveljstvom generala St.Germaina, ki je štela 22.000 mož. Vse kar je bilo užitnega je bilo zaplenjeno. Pri ljudeh in živalih je izbruhnila kuga. Povrh vsega je skrbniško sodišče od obubožanih kmetov izterjevalo predpisane dajatve, ne oziraje se na bedo. Mnogi kmetje so prišli na beraško palico. V nenavadno topli zimi leta 1748 je pomrznilo prekmalu vzbrstelo sadno drevje.

S sekularizacijo se je končala podrejenost brižinski škofiji. Massenhausen je bil v sodnih zadevah podrejen volilni kneževini (kraljevini) Bavarski, sedež deželnega sodišča pa je postal Kranzberg. Podložniki sicer niso več plačevali dajatev škofiji, zato pa so morali za državo opravljati podvojeno tlako in plačevati zemljiške dajatve.

Položaj podložnikov se je v XIV. stoletju močno poslabšal; zaradi slabih letin so trpeli lakoto. Nadškofija je na predlog oskrbnikov položaj poskušala reševati z odlogi in spregledi. Reformacija med podložniki ni imela bistvenih posledic. Vesti o kmečkih vojnah so prinašali pobegli švabski uporniki, vendar na posestih brižinske škofije ni prišlo do nemirov. Z nastopom protireformacije in naraščajočim jezuitskim vplivom je prišlo do uveljavljanja strožjih predpisov za podložnike. V letu 1572 so vremenske ujme uničile skoraj ves pridelek in povzročile uničujočo draginjo in lakoto.

Po obdobju okrevanja so področje znova prizadeli premiki in taborjenja francoskih enot v času Napoleonovih vojn med leti 1800 in 1804. Sledilo je spet hudo osiromašenje prebivalstva.

Nekdanja občina Massenhausen je danes sestavni del občine Neufahrn pri Freisingu.


Na vrh

nazaj.gif (1006 bytes)Domov naprej.gif (1006 bytes)